Mănăstirea „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” - Frumoasa aparține de Mitropolia Moldovei și Bucovinei și este situată în partea de sud-vest a orașului Iași. Cu o istorie de peste 400 de ani, cunoscând atât momente de apogeu cât și de cruntă luptă cu vitregiile vremurilor, Mănăstirea Frumoasa a rezistat peste veacuri, impunându-se astăzi atât prin arhitectura maestuoasă cât și prin ritmul de viață monahal autentic.

• obstea

Obștea mănăstirii este formată din 10 viețuitoare, ocârmuite de Maica Stareță Stavrofora Sofia Bordeianu. Programul liturgic zilnic cuprinde toate cele 7 laude, cu slujirea Sfinte Liturghii de mai multe ori pe săptămână. Rugăciunea este împletită zilnic cu ascultările în mănăstire, în principal în cele trei ateliere: atelierul de croitorie, atelierul de broderie și atelierul de pictură.

În prezent se derulează un amplu proiect de restaurare a întregului așezământ monahal, care a fost inclus pe Lista monumentelor istorice din județul Iași încă din anul 2004.

Principalele obiective ale ansamblului istoric sunt:

Biserica „Sf. Voievozi”

Datând din perioada 1836-1839, se evidențiază prin somptuozitatea arhitecturală cu influențe ucrainene, cât și printr-o acustică deosebită.

• 01. biserica-min
  • 02. biserica-min
  • 03. biserica-min
  • 04. biserica-min
  • 01. biserica-min
Palatul de pe ziduri

Datând din perioada 1818-1819, cunoscut și sub numele de Palatul Sturdza, găzduiește și Paraclisul Sf. M. Mc. Ecaterina și necesită actualmente ample lucrări de restaurare.

• 07. palatul de pe ziduri-min
  • manfrumoasa_palatul_de_pe_zid_10
  • manfrumoasa_palatul_de_pe_zid_2
  • 07. palatul de pe ziduri-min
Ruinele Palatului pentru femei

Numit și Palatul domnițelor datează din secolul al XVIII-lea și este situat la intrarea în mănăstire

• 09. ruinele palatului domnitelor-min
  • 10. ruinele palatului domnitelor-min
  • manfrumoasa_ruine_10
  • manfrumoasa_ruine_2
  • manfrumoasa_ruine_3
  • 09. ruinele palatului domnitelor-min
Turnul-clopotniță

Datând din perioada 1819-1833, domină împrejurimile prin silueta impunătoare și înălțimea de aproape 35 m.

• 05. turnul clopotnita-min
  • manfrumoasa_turn_poarta_8
  • 05. turnul clopotnita-min
Zidul de incintă

Datând din perioada 1726-1733, s-a păstrat în întregime și asigură astăzi pentru viețuitorii și vizitatorii mănăstirii o oază de liniște în tumultul orașului.

• 08. zidul incintei-min
  • manfrumoasa_imprejurimi_15
  • manfrumoasa_imprejurimi_5
  • 08. zidul incintei-min
Mausoleul lui Grigore Sturdza

Datând din perioada 1833, marchează începutul sculpturii de acest gen în Țara Moldovei.

• 06. mausoleul-min
  • 24. mausoleul